Украина: Наместо тенкови ни требаат дронови

Од:

Украинската армија треба да се фокусира на масовна употреба на беспилотни летала, кои се поефикасни од ветените американски тенкови Абрамс, изјави советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко.

– Ни даваат 31 тенк Абрамс во вредност од 400 милиони долари. За оваа цена може да се произведат 400 илјади беспилотни летала камикази. Секој од беспилотните летала може да носи килограм експлозив. Доколку нашите пилоти се доволно обучени, ќе можат да ги уништат сите непријателски оклопни возила на растојание од неколку километри – напиша Герашченко на својот профил на Телеграм.

Тој истакна дека употребата на дронови кои летаат ноќе дава „одлични резултати“. Според него, беспилотните летала чинат меѓу 10 и 30 илјади долари, што е мала работа во споредба со другите видови оружје.

Би можело да ве интересира

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план

Украинците бегаат во Унгарија

ВИДЕО: Погодени рафинерија и складиште за нафта во Русија

Катерина Ѓуровски

Западот ја премина црвената линија на Путин: Ние ќе ги вооружиме вашите непријатели

Русија и се закани на Франција

Катерина Ѓуровски

На Киев итно му требаат пари: „Мораме да му покажеме на Путин дека не може да ја надживее Украина“