Убиени цивили во Газа, меѓу нив и деца

Од:

Најмалку осум палестински цивили загинаа во серија израелски воздушни напади врз станбени населби. Меѓу загинатите има и деца.

Нападнати се населби во централна Газа.

Истовремено, палестинската Црвена полумесечина потврди дека во Кан Јунис, во јужна Газа, израелските сили заробиле најмалку 12 членови на организацијата, меѓу кои и медицински персонал.

Црвената полумесечина апелира до меѓународната заедница да изврши притисок врз Израел за ослободување на притворените припадници на организацијата, за тие да помагаат во заштита на хуманитарните тимови во Појасот Газа.

Би можело да ве интересира

Америка го ограничи движењето на својот дипломатски персонал во Израел

Иран: Немаше ракетен напад, соборивме израелски беспилотни летала

Горан Наумовски

ABC News: Израелски проектили погодија локација во Иран

Нов состанок на воениот кабинет на Израел

Иран: Следниот напад ќе биде за неколку секунди

Катерина Ѓуровски

Израел потврди дека ќе се одмазди, раздор во кабинетот на Нетанјаху

Катерина Ѓуровски