Убиени 18 лица во џамија во Нигерија

Од:

Вооружени напаѓачи на мотоцикли убиле најмалку 18 лица во џамија во северниот нигериски град Мајдугури околу 5 часот по локално време.

Според очевидци, тие пукале во верниците без да поштедат никого.

Полицијата соопшти дека десетина луѓе биле киднапирани, а најмалку 20 се повредени.

Вооружени разбојници оваа година киднапираа или убија стотици ширум северозападна Нигерија, а државните власти за тоа ја обвинија исламистичката милитантна група Боко Харам.

Би можело да ве интересира

Нигерија ја укина забраната за Твитер по повеќе од половина година

Ана Ололовска

Најмалку 200 луѓе загинаа во напад на милитантни групи во нигериската држава Замфара

Ана Ололовска

Нигериската полиција ослободила 21 киднапиран ученик

А1он

Најмалку девет лица убиени во напад врз џамија во северна Нигерија

Ана Ололовска

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

А1он