Трамп тврди дека медиумите се обидуваат да го обвинат за масакрот на Нов Зеланд

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.

Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат за ужасниот напад на Нов Зеланд. Ќе мора да работат многу напорно за да го докажат тоа, напиша Трамп на Твитер.

Напаѓачот остави така наречен манифест во кој се нарекува бел националист и алудира на Трамп како на „симбол на обновениот идентитет на белецот“.

Трамп изрази жалење поради жртвите, додавајќи оти нема закана од националаизмот на белецот ширум светот.

Во минатото Трамп беше критикуван поради неговата изјава дека „двете страни“ треба да се обвинат за насилството на демонстрациите на белите супрематисти, на кои имапе и жртви.

Австралиецот Брентон Тарант во петокот нападна двете џамии во Крајстчрч, при што беа убиени 50 луѓе, а над 40 се повредени. Тој беше уапсен по нападите и е обвинет за убиство.

Би можело да ве интересира

Две доживотни казни за помагачите на џихадистот Кујтим Фаизулаи кој уби луѓе во Виена

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Трамп: Ние сме на работ на третата светска војна

Ана Ололовска

Канаѓанката сакала да го отруе Трамп, и се заканува повеќе од 20 години затвор

Мета ги враќа Фејсбук и Инстаграм профилите на Трамп

Џошуа Кушнер стана побогат од Доналд Трамп

А1он

Трамп и неговите адвокати казнети со речиси еден милион долари за тужба против Клинтон

Ана Ололовска