Трамп: Северна Кореја би можела да стане економска сила

Американскиот претседател, Доналд Трамп денеска соопшти дека „има одлични односи“ со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, кој, според него, подобро од кој било друг сфаќа дека без нуклеарното оржује Северна Кореја би можеле да стана голема економска сила.

– Поради својата локација и луѓето, таа има поголем потенцијал за побрз раст од која било друга нација, напиша Трамп на „Твитер“.

Тој во објавата искажува пофалби и за кинескиот претседател Си Џинпинг, затоа што, како што наведува, „помогнал да се одржи вториот самит меѓу САД и Северна Кореја“.

Новата средба меѓу Трамп и Ким ќе се одржи на 27 и 28 февруари во виетнамскиот главен град Ханој.

Трамп во објавата најави дека за Ханој ќе отпатува во текот на утрешниот ден, додека Ким уште вчера со воз се упати кон главниот град на Виетнам.

– Двајцата очекуваме продолжување на напредокот од првиот самит во Сингапур. Денуклеаризација?, напиша Трамп на „Твитер“.

Би можело да ве интересира

Меркел го критикуваше Трамп за ксенофобијата кон конгресменките

Ана Ололовска

Трамп: САД нема да и продадат борбени авиони на Турција

Ана Ололовска

Претставничкиот дом на Конгресот ги осуди „расистичките“ коментари на Трамп

Ана Ололовска

Северна Кореја планира да го укине мораториумот за нуклеарни и ракетни проби

Новиот Устав на Северна Кореја може да биде чекор кон мировен договор со САД

Ана Ололовска

Трамп: Дали ќе станев претседател ако немаше социјални мрежи – најверојатно да