Трамп предупредува: Германија наскоро би можела да престане да постои како земја

Од:

Германија наскоро би можела да престане да постои како земја поради ескалацијата на енергетската криза, изјави поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

dobivaj vesti na viber

Тој наведува дека еднаш ја предупредил Ангела Меркел дека зависноста на Берлин од руската енергија може да доведе до „предавање“.

За време на митингот на Републиканската партија во Охајо, Трамп ја критикуваше енергетската политика на Џозеф Бајден.

„Иако за време на мојот мандат САД станаа енергетски независни и беа на пат да станат „целосно доминантни“ во енергетиката, пред Саудиска Арабија и Русија, Бајден ја стави Америка во позиција да „моли за енергија“, рече Трамп.

Би можело да ве интересира

Германските пратеници се жалат: Ладно ни е, не може да се загрееме

А1он

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Анкета: Повеќето Германци не ја сакаат повторно Ангела Меркел

Ана Ололовска

Берлин го менува законодавството заради полесно добивање германско државјанство

Речиси две третини од Германците трошат помалку поради рекордната инфлација

А1он

Бундесбанк: Германското стопанство зимава ќе влезе во рецесија

А1он