Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп рече дека поради четирите кривични обвиненија поднесени против него, тој има поголема поддршка меѓу Афроамериканците „бидејќи го гледаат како жртва на дискриминација“, споредувајќи го она што му се случува со историското наследство на предрасудите кон Африканците.

„Не сум обвинет за ништо, за нешто што не е ништо“, рече Трамп на собирот на афроамериканските конзервативци во Јужна Каролина, пренесе АП.

„И многу луѓе рекоа дека тоа е причината зошто Афроамериканците ме сакаат, затоа што беа многу повредени и дискриминирани и всушност видоа дека сум бил дискриминиран и јас. Тоа е прилично неверојатно, но можеби има нешто во тоа“, рече Трамп.

Би можело да ве интересира

Планот на Трамп за Украина ќе започне со притисок врз Москва и Киев да преговараат

Горан Наумовски

Трамп: Врховниот суд на Аризона отиде предалеку со својата одлука за абортус

„Вашингтон пост“: Трамп би извршил притисок врз Украина да се откаже од Крим и Донбас

Кампањата на Трамп собра рекордни 50,5 милиони долари на вечера со донатори

Трамп очекува да собере 43 милиони долари на донаторската вечера

Трамп има предност во анкетите во однос на претседателот Џо Бајден

Горан Наумовски