Трамп најави дека ќе ги олесни прописите на Бајден за поседување оружје

Од:

Поранешниот американски претседател и републикански претседателски кандидат Доналд Трамп вети во говорот во Националната асоцијација за пушки (NRA) дека ќе ги олесни прописите за поседување оружје што ги воведе демократскиот претседател Џозеф Бајден.

Трамп го искористи обраќањето до илјадници членови на NRA во Далас за да ја расветли неговата политика, но и да ги охрабри членовите на NRA да гласаат на ноемвриските избори, пренесува Reuters.

„Треба да ги натераме сопствениците на оружје да гласаат. Мислам дека сте бунтовнички куп. Бидете бунтовни и гласајте овој пат“, рече Трамп во говорот кој траеше повеќе од 90 минути.

Би можело да ве интересира

Трамп: Зеленски е трговец, секогаш кога доаѓа во САД, тој си заминува со 60 милијарди долари

На Европа и се заканува „Трамп моментот“: Зошто изборите во ЕУ се многу важни

А1он

Трамп: Многу од заложниците што ги чекаме не се меѓу живите

Трамп: Ники Хејли би можела да биде во мојот тим

Трамп бара Бајден да помине тест за дрога пред нивниот ТВ-дуел

Жалбата на Трамп против одлуката на судијата Меркан е одбиена