Трамп: Луѓето не ја сакаат Ники Хејли, знаат дека таа не може да го победи Бајден

Од:

Кандидатот за претседателска номинација на Републиканската партија, Доналд Трамп, денеска изјави дека луѓето не ја сакаат неговата противкандидатка Ники Хејли, додавајќи дека таа не може да го победи актуелниот претседател на САД, Џозеф Бајден.

„Хејли беше „претепана“ синоќа. Во Големата држава Мичиген таа загуби за повеќе од 42 отсто. Со нетрпение го очекувам Супер вторникот каде таа оди уште полошо, ако тоа е воопшто можно. Водам во секоја држава со повеќе од 60 поени. Луѓето не ја сакаат и знаат дека не може да го победи Бајден, ниту кој било демократ“, напиша Трамп на својата социјална мрежа TruthSocial.

На внатрепартиските избори што се одржаа вчера во Мичиген, Трамп освои 68,2 отсто од гласовите, додека за Хејли гласаа 26,6 отсто од гласачите.

Таканаречениот „супер вторник“ е закажан за 5 март, кога ќе се одржат републикански внатрепартиски избори во Алабама, Алјаска, Арканзас, Калифорнија, Колорадо, Мејн, Масачусетс, Минесота, Северна Каролина, Оклахома, Тенеси, Тексас, Јута, Вермонт и Вирџинија.

Би можело да ве интересира

Судењето на Трамп продолжи, една поротничка се откажа: „Се чувствувам заплашено“

Шест поротници се избрани за судењето на Доналд Трамп

Започнува судењето на Трамп, првото судење на американски претседател во историјата

Планот на Трамп за Украина ќе започне со притисок врз Москва и Киев да преговараат

Горан Наумовски

Трамп: Врховниот суд на Аризона отиде предалеку со својата одлука за абортус

„Вашингтон пост“: Трамп би извршил притисок врз Украина да се откаже од Крим и Донбас