Трамп: Ќе ја завршам војната во Украина за 24 часа

Од:

Поранешниот американски претседател и веројатно републикански претседателски кандидат Доналд Трамп им вети на гласачите дека ќе стави крај на војната во Украина во рок од 24 часа.

Тој рече дека тоа ќе се случи само еден ден по изборите за вториот мандат.

Трамп рече дека рускиот претседател Владимир Путин почнал да распоредува војници на границите на Украина по „катастрофата“, односно по неговиот пораз на изборите.

Тој ја обвини администрацијата на претседателот Џо Бајден дека не се ни обидува да преговара со претседателот Путин.

Тој додаде дека би можел да ја заврши војната „многу брзо“ откако ќе биде избран за претседател.

„Кога ќе кажам да, ќе склучам договор многу брзо. Ќе склучам договор во рок од 24 часа. Стоејќи пред вас денес, јас сум единствениот кандидат кој го даде тоа ветување“, рече Трамп.

Би можело да ве интересира

Судењето на Трамп за фалсификување деловни книги ќе започне во март 2024 година

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Новинар: Дали сакате Украина да победи? Трамп: Сакам луѓето да престанат да умираат

Ана Ололовска

Поротата одлучи – Трамп е осуден за сексуална злоупотреба

Горан Наумовски

Керол откри зошто веднаш не го пријавила Трамп за силување

Трамп го тужи поранешниот адвокат Коен за повеќе од 500 милиони долари

Популарноста на Трамп вртоглаво порасна, повеќето републиканци сакаат тој повторно да биде претседател

Ана Ололовска