Трамп ја освои Јужна Каролина, убедливо ја совлада Ники Хејли

Од:

Доналд Трамп лесно ја победи Ники Хејли на републиканските прелиминарни избори во Јужна Каролина во саботата, продолжувајќи ја својата победничка серија додека маршира кон трета по ред претседателска номинација и реванш со демократскиот актуелен претседател Џо Бајден.

Поранешниот претседател беше многу фаворизиран да победи во јужната држава, со една анкета по друга што покажува дека тој има значително водство и покрај низата кривични пријави и фактот дека Хејли е родена во Јужна Каролина, каде што освои два мандати како гувернер.

„Никогаш не сум ја видел Републиканската партија толку обединета како што е сега“, им рече Трамп на приврзаниците во Колумбија, главниот град на државата, само неколку минути по затворањето на гласачките места во 19 часот.

Огромниот исход ќе ги зајакне повиците од сојузниците на Трамп дека Хејли, последниот преостанат предизвикувач на Трамп, треба да се откаже од трката.

Трамп доминираше на сите пет прелиминарни избори досега – во Ајова, Њу Хемпшир, Невада, Девствените Острови на САД и сега родната држава на Хејли – оставајќи ѝ речиси никаков пат до републиканската номинација.

Би можело да ве интересира

Планот на Трамп за Украина ќе започне со притисок врз Москва и Киев да преговараат

Горан Наумовски

Трамп: Врховниот суд на Аризона отиде предалеку со својата одлука за абортус

„Вашингтон пост“: Трамп би извршил притисок врз Украина да се откаже од Крим и Донбас

Кампањата на Трамп собра рекордни 50,5 милиони долари на вечера со донатори

Трамп очекува да собере 43 милиони долари на донаторската вечера

Трамп има предност во анкетите во однос на претседателот Џо Бајден

Горан Наумовски