Трамп ги повика поддржувачите да одат во одлучувачките држави за победа на изборите

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, фаворит за републиканската претседателска номинација, вчера им порача на своите поддржувачи да „одат“ во одлучувачките градови за да го „зачуваат гласот“ во 2024 година, повторувајќи ги своите неосновани тврдења за изборна измама во 2020 година. Говорејќи на настан во Ајова, Трамп рече дека е важно внимателно да се испита гласањето во државите кои најверојатно ќе одлучат за изборите. Тој ги издвои најголемите градови во Мичиген, Пенсилванија и Џорџија.

„Значи, најважниот дел од она што следува е зачувување на гласовите. И треба да одите во Детроит, да одите во Филаделфија и да одите на некои од овие места, Атланта“, рече Трамп.

Коментарите на Трамп укажуваат на она што веројатно ќе биде спорно пред изборите во ноември 2024 година. И покрај неуспешните дузина тужби поднесени од Трамп и неговите сојузници за оспорување на исходот од изборите во 2020 година, Трамп продолжува да тврди, без докази, дека изгубил од американскиот претседател Џо Бајден поради измама.

Трамп не прецизираше од кого бара да „оди“ во одлучувачките градови, а еден од асистентите на кампањата на барање да појасни рече дека им се обраќа на набљудувачите на избирачките места и на волонтерите чија цел е да обезбедат безбедни избори.

Ова, исто така, се совпаѓа со плановите наведени од Републиканскиот национален комитет, кој има за цел да регрутира и обучи десетици илјади гласачи и набљудувачи во жестоко оспорувани држави, бидејќи преференциите на гласачите лесно може да се променат кај републиканците или демократите.

Коментарите на Трамп доаѓаат во време на зголемена контрола во врска со неговата неодамнешна предизборна реторика, која вклучува и нарекување на неговите непријатели „штетници“.

Тимоти Нафтали, виш соработник на Факултетот за меѓународни и јавни односи на Универзитетот Колумбија, рече дека коментарите на Трамп кои повикуваат на контрола на изборите во големите, претежно демократски градови, се вознемирувачки бидејќи тој ги направил во обид да ја поткопа довербата во американските избори.

Во последниве недели, кампањата за реизбор на Бајден се движеше поагресивно против Трамп, истакнувајќи ги неговите растечки правни проблеми и веројатните политики за кои тој вели дека ќе и наштетат на економијата, демократијата и ќе ги обесправат поединците.

Трамп се соочува со четири кривични судски процеси, вклучително и федерален случај поврзан со наводите дека се обидел да ги поткопа изборите во 2020 година, со помош на толпа негови поддржувачи кои упаднаа во американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година.

Би можело да ве интересира

Трамп нема пари да си ја плати целосната кауција по пресудата за измама

Горан Наумовски

Судијата во случајот „Трамп“ добил писмо во кое имало непозната прашкаста материја

Трамп: Луѓето не ја сакаат Ники Хејли, знаат дека таа не може да го победи Бајден

Трамп ја освои Јужна Каролина, убедливо ја совлада Ники Хејли

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

Горан Наумовски

Казна од 454 милиони долари, Трамп мора да плати огромна сума за финансиска измама