Трамп: Ако победам на претседателските избори Америка повторно ќе биде слободна земја

Од:

Претседателските избори во САД во 2024 година се последната битка, изјави поранешниот американски претседател Доналд Трамп на првиот предизборен митинг, додавајќи дека неговите непријатели очајнички се обидуваат да го спречат на патот кон Белата куќа, но не успеваат.

-Нашите противници направија се што можеа за да ни го скршат духот и да ја скршат нашата волја, но не успеаја. Само не зајакнаа. А 2024 година е последната битка, и тоа голема. Вратете ме во Белата куќа и нивното владеење ќе заврши и Америка повторно ќе биде слободна земја, им рече Трамп на приврзаниците во Вејк, Тексас.

Тој повтори дека изборите во 2020 година на кои беше поразен од Џо Бајден биле нерегуларни и ги пофали демонстрантите кои упаднаа во Капитол на 6 јануари 2021 година, пишува Гардијан.

Тој, исто така, ги критикуваше обвинителите кои водат неколку истраги против него, велејќи дека тие се „апсолутен човечки ѓубриња“.

Тој рече дека неговиот приватен живот се „превртел наопаку“ поради, како што навел, лошото однесување на левичарските манијаци. Истрагите против него ги окарактеризира како политички напади координирани од демократите во Вашингтон.

Би можело да ве интересира

Трамп најави дека ќе ги олесни прописите на Бајден за поседување оружје

Трамп бара Бајден да помине тест за дрога пред нивниот ТВ-дуел

Жалбата на Трамп против одлуката на судијата Меркан е одбиена

Поранешниот адвокат на Трамп сведочеше дека и платил на Сторми Даниелс 130.000 долари за да молчи

Трамп не ја сака Хејли за потпретседател, ѝ посакува се најдобро

Трамп: Апсењето на студенти во Њујорк „беше убаво за гледање“