Тенк прегази двајца војници во Полска: Едниот загина, другиот во критична состојба

Од:

Еден полски војник загина, а друг тешко повреден кога борбено возило со трага ги прегази на воен полигон во северозападна Полска.

Несреќата се случила во центарот за обука на копнените сили во Дравското Море, изјави мајорот Томас Зигмунт од воената полиција, пренесува АП.

Тој изјави дека повредениот војник е префрлен во болница во критична состојба.

Официјални лица рекоа дека несреќата не е поврзана со вежбите на НАТО што се одржуваат во Полска.

Би можело да ве интересира

Полска објави дека поддржува решение со две држави за Израел и Палестинците

Полска издвојува 375 милиони долари за зајакнување на оградата на границата со Белорусија

ВИДЕО: Изгоре огромен трговски центар со 1400 продавници во Вашрава

Полски министер за одбрана: Полјаците се огорчени кога гледаат млади Украинци во кафулињата

Горан Наумовски

Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

Полска: Претреси на неколку локации кои се дел од истрагата за наводна руска шпионажа

Горан Наумовски