Тајмс: Британскиот премиер Сунак денеска ќе објави промени во владата

Од:

Британскиот премиер Риши Сунак се подготвува денеска да објави кадровски промени во својата влада и разгледува опции за значително реструктуирање на министерствата, објави Тајмс. Информацијата за планираните промени доаѓа речиси една недела откако Сунак го разреши претседателот на Конзервативната партија Надим Захави, откако независната истрага за неговите даночни работи откри сериозно прекршување на министерскиот кодекс на однесување.

Одделот за бизнис, енергија и индустриска стратегија би можел да се реструктуира „за да ги одрази приоритетите на Сунак“, твитна новинарот на „Тајмс“, Стивен Свинфорд, додавајќи дека Одделот за дигитална, култура, медиуми и спорт, исто така, може да очекува реструктуирање.

Според британското издание, реструктуирањето на министерствата може да доведе до назначување нови министри.

Кабинетот на Сунак не одговори на барањата за коментар за тие наводи.

Би можело да ве интересира

Тинејџер е осуден на доживотен затвор за подготвување терористички напад

(ВИДЕО) Руски пратеник: Ајде да ја уништиме Британија, тогаш ќе разговараат со нас

Катерина Павлова-Николовска

Медведев: Британија е вечен непријател на Москва

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шокантно гостување: Жена дојде гола во студиото на „Добро утро Британија“

Велика Британија објави нови санкции против Русија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Британија: Украина ги користи нашите ракети Storm Shadow, тоа е голема работа

Ана Ололовска