Светска банка обезбеди 82 милиона долари за најсиромашните во светот

Од:

Светската банка собра рекордни 82 милијарди американски долари за поддршка на најсиромашните земји во светот. Парите ќе им помогнат на земјите да се справат со „предизвиците на климатските промени“, рече претседателот на Светската банка, Дејвид Малпас.

Средствата што доаѓаат од 52 земји и обврзниците за финансискиот пазар одат во Меѓународната организација за развој. Таа организација ќе ги користи тие пари за финансирање бескаматни или нискокаматни заеми за развојни проекти во најсиромашните земји во светот.

Се очекува да имаат корист од тоа 74 земји, при што 53 милијарди долари одат само во Африка.

– Вкупно, се собраа седум милијарди долари повеќе од пред три години, најголема сума досега во Меѓународната организација за развој, рече Малпас.

Светската банка претходно издвои три милијарди американски долари и Меѓународниот монетарен фонд 2,9 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

ММФ и Светска банка со виртуелни пролетни средби поради коронавирусот

А1он

Светска банка: Доколку Кипар се обедини, доходите ќе се зголемат за седум отсто

Ана Ололовска

Трамп: Светска банка да не и’ дава повеќе кредити на Кина

„Дуинг бизнис“ од 2020 година ќе ги оценува и државните тендери

Тевдовски: Одобрените 420 милиони долари од СБ ќе овозможат праведен раст

Ана Ололовска

Бордот на директори на Светска банка ја одобри новата четиригодишна рамка за партнерство со Северна Македонија

Ана Ололовска