Страшен напад во Шведска: Најмалку тројца ученици избодени со нож во училиште

Од:

Неколку училишни деца се повредени во напад со нож во училиште во Шведска, јавија локалните медиуми.

Ројтерс ја потврди информацијата на локалната телевизија ТВ4 дека имало напад, по што најмалку тројца ученици итно се пренесени во болница во градот Ескилстуна.

Шведската полиција започна потрага по напаѓачот.

„Точно е дека во Ескилстуна се случува тешко кривично дело“, изјави портпаролот на полицијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Запалена шведската амбасада во Багдад

Катерина Ѓуровски

Петровска и Османи ја поздравија одлуката на Турција да не го попречува членството на Шведска во НАТО

Светските лидери ја поздравуваат одлуката на Турција за членство на Шведска во НАТО

Катерина Ѓуровски

Ердоган се согласи со влезот на Шведска во НАТО, за возврат бара влез во ЕУ

Швеѓанец го чувал трупот на својата пријателка во замрзнувач и продолжил да ја прима нејзината пензија

Горан Наумовски

Истрагата утврди: Смртта на жената и нејзиниот син од Полска на траектот „Стена Спирит“ не е несреќа