Спречен терористички напад во Германија

Од:

Инспекторите во Северна Рајна Вестфалија и Бранденбург уапсија две момчиња за кои се вели дека планирале исламистички напад во Германија.

Според извештаите, двајцата осомничени преку пораки се договориле да извршат напад на божиќниот пазар или во синагогата во Келн користејќи запаливи средства или мал камион, објавија германските медиуми.

Следствено, гледајќи ги соодветните канали на Телеграм, Канцеларијата за заштита на Уставот наиде на 16-годишник од Витсток во Бранденбург и 15-годишник од Буршејд во Северна Рајна-Вестфалија.

Јавното обвинителство води истрага поради сомневање дека планирале да извршат терористички напад. Властите одбија да коментираат за ова прашање.

И двајцата уапсени се сметаат за симпатизери на Исламската држава (ИСИС).

Би можело да ве интересира

Германската морнарица по грешка ќе собореше американски дрон во Црвено Море

Катерина Ѓуровски

Зградата во Берлин каде беше уапсена Даниела Клет попладнево е евакуирана поради можна бомба

Две деца се избодени со нож денеска во Германија

Македонка избодена до смрт од сопругот во Германија, сведок бил 8-годишниот син

Катерина Ѓуровски

Напад во германската гимназија: Ученик со нож ги нападнал пријателите

Горан Наумовски

Во Германија не може да се влезе со стариот македонски пасош

Катерина Ѓуровски