Советот за безбедност на ОН денеска ќе расправа за влошената хуманитарна ситуација во Украина

Од:

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи седница на која ќе разговара за влошувањето на хуманитарната ситуација во Украина, дознаваат британските медиуми од дипломатски извори.

Над 1,7 милиони Украинци досега ја напуштиле земјата поради воениот конфликт и се преселиле во земјите од Централна Европа, а уште илјадници во други земји, соопшти агенцијата за бегалци на Обединетите нации.

Во меѓувреме, британските меидуми од извор на Ист Ривер дознаваат дека Советот за безбедност на Обединетите нации на денешниот затворен состанок ќе разговара и за ситуацијата во Северна Кореја.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

„Овој ужас мора да престане“ – Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот на Израел на Рафа

Ројтерс: Путин е подготвен да стави крај на војната во Украина, но има услов за тоа

Загриженост во Киев: Русија најде решение за моќното оружје на Украина

Горан Наумовски

Двајца цивили загинаа во украинскиот ракетен напад на Крим

Во Бања Лука беше исвиркана химната на БиХ, играчите на Борац го игнорираа знамето

Предраг Петровиќ

Како гласаа државите за Резолуцијата за Сребреница-Унгарија против, Грција и Кипар воздржани

Предраг Петровиќ