Словачка и предаде на Украина 4 авиони МиГ-29

Од:

Словачка и предаде на Украина четири ловци МиГ-29.

„Првите четири авиони МиГ-29 им се предадени на Украинците и веќе ја напуштија територијата на Словачка“, изјави словачкиот министер за одбрана Јарослав Над.

Вкупно, Словачка ќе и даде на Украина 13 авиони.

Би можело да ве интересира

Контрамерка на Путин: Дозволи користење на американскиот имот како обештетување за Русија

ВИДЕО: Русија почна вежби со тактичко нуклеарно оружје

ВИДЕО: Војната во Украина е во брутална фаза

Катерина Ѓуровски

Русите зазедоа уште едно село во Луганската област

Тотален колапс: Колони луѓе бегаат од Украина

ВИДЕО: Голем украински напад на Крим, експлозии во два руски града

Катерина Ѓуровски