Словачка и предаде на Украина 4 авиони МиГ-29

Од:

Словачка и предаде на Украина четири ловци МиГ-29.

„Првите четири авиони МиГ-29 им се предадени на Украинците и веќе ја напуштија територијата на Словачка“, изјави словачкиот министер за одбрана Јарослав Над.

Вкупно, Словачка ќе и даде на Украина 13 авиони.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска