Скот Ритер: „Играта е завршена Украина, потпишавте смртна казна“

Од:

Украина е осудена да изгуби голем дел од својата територија бидејќи продолжува слепо да го слуша Западот во сè, изјави поранешниот американски разузнавач Скот Ритер.

Тој ова го изјави во интервју за каналот Јутјуб „Мидвестерн Маркс“.

„Претставниците на Украина дојдоа во Турција… Таму се одржа состанок на кој беа договорени условите за решавање на конфликтот. Русија им предложи одлични услови… Но НАТО и Западот не им дозволија да го прифатат тоа… Како резултат, тие веќе изгубија многу територии“, рече Ритер.

Според неговото мислење, токму поради тоа што Киев не ги прифаќа условите од Истанбул, им се заканува загуба на Харков, Суми, Днепропетровск, Миколаев и Одеса.

„Играта е завршена, Украина. Потпишавте смртна казна. Можевте да останете недопрени доколку ги потпишевте и исполнивте условите на Истанбул“, заклучи тој.

Би можело да ве интересира

Кирби: Ако не ја поддржиме Украина, американските безбедносни и економски интереси ќе претрпат голема штета

Предраг Петровиќ

Болниците преполни, СЗО предупредува: Она што се случува во Украина може да се прошири во целиот свет

ВИДЕО: Нов Бахмут, нова кланица: Русите испраќаат дури и инвалиди, трпат страшни загуби, но го опколија градот

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен

ВИДЕО: Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел