Сириски медиуми: Израел истрела проектили на градот Хомс, повредени тројца цивили

Од:

Во израелски ракетен напад, извршен ноќеска, тројца цивили се повредени во близина на Хомс во централна Сирија, објавија сириските државни медиуми.

„Израелскиот непријател изврши воздушен напад со неколку проектили кои доаѓаа од правец на северен Либан, насочени кон неколку позиции во близина на градот Хомс“, јави официјалната агенција САНА.

„Тројца цивили се повредени, една цивилна бензинска пумпа се запали, а изгореа неколку цистерни со гориво и камиони“, додава агенцијата, додавајќи дека сириската противвоздушна одбрана пресретнала дел од проектилите.

Според Сириската опсерваторија за човекови права (OSHR), организација со седиште во Обединетото Кралство со широка мрежа на извори во Сирија, „израелските проектили уништија складиште за муниција на воениот аеродром Дабаа, што му припаѓаше на либанскиот Хезболах“. Без информации за жртви, OSDH објави „силни експлозии“ и пожари.

Од почетокот на конфликтот во Сирија во 2011 година, Израел изврши стотици воздушни напади, главно насочени кон силите поддржани од Иран и Хезболах.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Израел нареди евакуација од хуманитарната зона

(ВИДЕО) Три лица загинаа, а 87 се ранети во големите израелски напади во градот Ходеида

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

ЦИА: Лидерот на Хамас Јахја Синвар е под притисок да прифати договор со Израел

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина