ВИДЕО: Силно невреме погоди крајбрежен град во Аргентина, најмалку 13 загинати

Од:

Најмалку 13 лица загинаа во Аргентина, изјави локалниот градоначалник во саботата, откако силна бура го погоди атлантскиот брег на јужноамериканската земја.

Федерико Сусбиелс, градоначалникот на Баија Бланка, ја потврди бројката на загинати во објава на социјалната мрежа Х.

Градот се наоѓа во близина на јужниот крај на провинцијата Буенос Аирес, еден од најголемите региони за производство на жито во Аргентина.

Во соопштението, кабинетот на претседателот Хавиер Милеи изрази сочувство до семејствата на жртвите и препорача жителите да останат во своите домови до недела наутро, предупредувајќи на разорните налети на ветрови кои надминуваат 150 км/ч во областа.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Камења, солзавци и водени топови-голема пресметка во Аргентина поради реформите на претседателот Милеј

Најмалку 60 демонстранти се повредени на протестите во Буенос Аирес, полиција употребила гумени куршуми и солзавец

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Десетици повредени на антиреформските протести во Буенос Аирес

Свештеник e обвинет за убиство и тортура во Аргентина, Италија не сака да го екстрадира

Милеи отпушта 5.000 владини службеници: Протестите нема да го премислат

А1он

Во Уругвај и Аргентина: 16 загинати во силно невреме