Шведска ќе бара негативни тестови за Ковид од патници кои доаѓаат од Кина

Од:

Патниците кои доаѓаат од Кина ќе мора да прикажат негативни тестови за Ковид пред да влезат во Шведска, одлучи шведската влада.

„Утринава шведската влада одлучи да воведе привремени ограничувања за влез од Кина во Шведска“, изјави денеска министерот за здравство Јакоб Форшмед.

Групата за интегрирана политичка реакција на Европската унија вчера препорача земјите-членки да воведат слични ограничувања.

Извор:МИА

Би можело да ве интересира

Американски разорувач влегол во водите на Јужното кинеско море

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација

Ана Ололовска

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Кина е на вистинската страна на историјата кога станува збор за Украина

Ана Ололовска

Путин до Си Џинпинг: Русија сака Кинезите да ги заменат западните компании

Ана Ололовска