Што ќе се случува по смртта на Раиси

Од:

Уставот на Иран вели дека ако претседателот почине, првиот потпретседател ја презема функцијата, со потврда на врховниот лидер кој го има последниот збор за сите државни прашања.

Советот, кој го сочинуваат првиот потпретседател, претседателот на парламентот и првиот човек на судството, мора да организира избор на нов претседател во рок од најмногу 50 дена.

Раиси за претседател беше избран во 2021 година, а претседателските избори требаше да се одржат во 2025 година.

Ова е голем момент за земјата и регионот. Го отстранува од Блискиот Исток еден од најтешките и најбескомпромисните играчи“, пишуваат западните медиуми.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Иран и Шведска разменија затвореници

Телеграма за сочувство до раководството и до иранскиот народ, упати претседателот на Левица, Димитар Апасиев

Ким Јонг-ун испрати сочувство до Иран: Раиси беше извонреден државник и близок пријател

ВИДЕО: Ќерката на убиена Иранка ја прослави смртта на Раиси со алкохол и босанска песна

Путин: Раиси беше вистински пријател на Русија

Израел тврди дека не е вмешан во смртта на Раиси