Шолц ги повика Германците да се држат заедно во соочувањето со економските проблеми

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги повика граѓаните заеднички да се соочат со економските проблеми кои ја тресат земјата, особено инфлацијата, и затоа најави дека ќе се одржи експертски состанок на кој ќе се обиде да даде одговор на тоа прашање.

dobivaj vesti na viber

-Мора да се фатиме за раце и да се држиме заедно, рече Шолц во видео подкаст.

Германскиот канцелар кажа и дека растот на цените е голем проблем што вознемирува многу граѓани, и тоа со право.

-Затоа мораме да дејствуваме заедно, рече Шолц.

Тој ги покани синдикатите, работодавачите, Бундесбанка и академиците, евоцирајќи ги напорите од 1960-тите и 1970-тите, да се разговара за тоа што треба да се направи.

Кампањата, наречена Усогласена акција, почнува во понеделник во канцеларијата на канцеларот.

Другите можни инструменти го вклучуваат предлогот на министерот за труд, Хубертус Хејл, кој сака еднаш годишно финансиски да им се помогне на самците кои месечно заработуваат помалку од 4.000 евра бруто приход и брачните двојки кои заедно заработуваат помалку од 8.000 евра.

-Само повисоките плати и социјалните бенефиции можат одржливо да ја компензираат штетата на луѓето со средни и ниски приходи, рече Марсел Фрацшер, претседател на Германскиот институт за економски истражувања (DIW), за ДПА.

Еднократните плаќања, од друга страна, додаде тој, за многумина не се од корист.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германија ќе загуби 265 милијарди долари до 2030 година поради војната во Украина

А1он

Одбиено барањето за исклучување на Шредер од СПД

Ана Ололовска

Германија од октомври со нови мерки за третата есен од пандемијата

А1он

ЕУФОР: Почнува распоредувањето германски војници во составот во БиХ

А1он

Германските резерви на гас пополнети 70 отсто и покрај намалените испораки од Русија

А1он

Голем шумски пожар во Берлин при експлозија во складиште за полициско оружје

А1он