Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Од:

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу предупреди на можен „нуклеарен судир“ меѓу Москва и Западот, јави руската новинска агенција Интерфакс.

Според руските медиуми, Шојгу рекол дека остануваат се помалку чекори пред евентуален инцидент. Шојгу одговори на извештаите во медиумите дека Велика Британија ќе и достави на Украина муниција што содржи осиромашен ураниум. Тој додаде дека таквиот потег ќе доведе до одговор од Русија.

Претходно денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова го нарече британскиот план „сценарио за Југославија“, велејќи дека муницијата предизвикува рак и ја оштетува животната средина.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Руските напади уништија голем дел од украинската енергетска инфраструктура

Тешка ситуацијата во Часов Јар

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Москва ја опустоши невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа

Предраг Петровиќ

Вашингтон со наредба: Стоп за испорака на „Патриотите“, сите мора да се дадат на Украина

Предраг Петровиќ

Ким Џонг-Ун: Ова е историски момент

Руски извори: Во Одеса пристигнаа француски платеници

Предраг Петровиќ