Шестмина повредени во хеликоптерска несреќа во Австрија

Од:

Австриската армија се соочува со серија несреќи, а по превртувањето на тенкот „Леопард“ во кој загина војник, вечерва падна хеликоптер „АБ-212“.

Хеликоптерот паднал во провинцијата Горна Австрија, а шестмината војници, членови на екипажот, успеале да го напуштат леталото, но биле повредени.

– Еден војник е тешко повреден – соопшти армијата.

Во градот Прамет требало да слета хеликоптерот, но се запалил, објави воениот портпарол Мајкл Бауер.

Засега не е јасна точната причина за пожарот и падот на леталото.

Би можело да ве интересира

Спасени се сите патници од хеликоптерот кој падна во океанот во близина на Норвешка

Горан Наумовски

Исчезна хеликоптер во Норвешка, започната е спасувачка акција по преживеаните

Авганистанец е осомничен за убиството на три сексуални работнички во бордел во Виена

Горан Наумовски

За помалку од 24 часа во Виена се убиени четири жени и едно девојче

Авганистанец уби три жени во Виена

Со камери и хеликоптер го носеа до Виена, а сега Фондот одбил да го плати лекувањето за Леонид

Анита Петровска Рајковиќ