Шефот на руската разузнавачка служба: Западот ја турка Грузија во војна со Русија

Од:

Шефот на руското разузнавање тврди дека Западот ја турка Грузија, која граничи со Русија, во конфликт со Москва за да отвори втор фронт бидејќи војната во Украина „не се развива во корист на Киев“.

„Гледаме постојани обиди на Вашингтон, Брисел и Лондон да го убедат грузиското раководство за потребата од отворање на таканаречениот втор фронт“, изјави денеска Сергеј Наришкин, шеф на руската надворешна разузнавачка служба (СВР), за време на посетата на Белорусија.

-Тие забележуваат дека моменталната ситуација на бојното поле не е во корист на Украина и ја принудуваат Грузија да влезе во конфликт со Руската Федерација – рече Наришкин.

Шефот на СВР денеска имаше средба со белорускиот претседател Александар Лукашенко, на која белорускиот лидер му порача на Наришкин дека двете земји се соочуваат со сериозни закани.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ќерката на Лавров предизвика хаос во Грузија: Дојде на свадба, мораше да ја напушти земјата со полициска придружба

Катерина Ѓуровски

Русија ја укина забраната за летови во Грузија

Ана Ололовска

Премиерот на Грузија му порача на Зеленски да си ги гледа проблемите во неговата земја

Катерина Ѓуровски

Демонстрантите во Грузија бараат оставка од проруските власти

Во Грузија на слобода се сите уапсени поради протести против прописите за „медиуми-агенти на странско влијание“

Горан Наумовски

ВИДЕО: Демонстрантите ја добија битката, Грузија го повлече спорниот закон за „странски агенти“

Катерина Ѓуровски