Шефот на руската разузнавачка служба: Западот ја турка Грузија во војна со Русија

Од:

Шефот на руското разузнавање тврди дека Западот ја турка Грузија, која граничи со Русија, во конфликт со Москва за да отвори втор фронт бидејќи војната во Украина „не се развива во корист на Киев“.

„Гледаме постојани обиди на Вашингтон, Брисел и Лондон да го убедат грузиското раководство за потребата од отворање на таканаречениот втор фронт“, изјави денеска Сергеј Наришкин, шеф на руската надворешна разузнавачка служба (СВР), за време на посетата на Белорусија.

-Тие забележуваат дека моменталната ситуација на бојното поле не е во корист на Украина и ја принудуваат Грузија да влезе во конфликт со Руската Федерација – рече Наришкин.

Шефот на СВР денеска имаше средба со белорускиот претседател Александар Лукашенко, на која белорускиот лидер му порача на Наришкин дека двете земји се соочуваат со сериозни закани.

Би можело да ве интересира

Грузија воведе контроверзен закон, САД реагираа: Воведуваме визни ограничувања за Грузијците

САД се длабоко вознемирени од грузискиот закон за странски агенти

Усвоен е законот за странски агенти во Грузија

Грузија: Комитетот го усвои законот за „странски агенти“, 20 приведени на протести

Горан Наумовски

Грузија сака да воведе закон за странски агенти

Новинар на РТ беше приведен од грузиските власти на аеродромот, а рускиот пасош му беше одземен