Семејство со три деца со автомобил падна во море, лекарите се борат за животите на мајката и синот

Од:

Семејство со три деца со автомобил падна во море кaj Лавања во близина на Џенова. Лекарите се борат за животот на мајката и шестгодишното момче.

Трагедијата се случила под сè уште неразјаснети околности.

Според медиумите, се работи за семејство од Милано, а несреќата се случила во туристичката зона на пристаништето во Лавања.

Во саботата семејството дојде од Милано во Лавања за да го помине денот со пријателите. Кога се враќале дома, најверојатно поради погрешен маневар, автомобилот паднал од пристаништето во морето.

Еден нуркач и двајца морнари веднаш скокнале во водата за да ги извлечат заробените патници. За жал, мајката и шестгодишното момче не можеле веднаш да ги извлечат и неколку минути останале заробени на задното седиште.

Повреденото момче со хеликоптер е префрлено во болница во Џенова. И тој и неговата мајка се на одделот за интензивна нега и нивните животи се во опасност.

Според медиумите, таткото и двете деца на возраст од 16 и 12 години се задржани во болница. Тие се во тешка психолошка состојба.

Во тек е истрага.

Би можело да ве интересира

Во верижна сообраќајка во Италија, едно лице загина, 17 се повредени

Горан Наумовски

Земјотрес во Кампанија, потресот предизвика паника во Неапол

Италијански полицајци бркале Романци низ цела Словенија

Италија бара од Гугл една милијарда евра неплатени даноци

Извлечени уште 14 тела по бродоломот на мигрантскиот брод кај Калабрија

(ВИДЕО) Расправија и тепачка во италијанскиот Парламент