Се урна авион во Конго, меѓу патниците и членови на кабинетот на претседателот

Од:

Сите осум патници и членови на екипажот загинаа кога се урна товарен авион на истокот на Конго. Во авионот биле и некои од членовите на кабинетот на претседателот на Конго Феликс Чисекеди.

– Нема преживеани. Сите тела се целосно изгорени, изјави советникот на претседателот Видије Чиманга.

Во авионот бил возачот на претседателот на Конго и неговиот менаџер за логистика, како и неколку војници.

Авионот полетал кон главниот град Киншаса и исчезнал од радарите вчера попладне, по локално време, еден час по полетувањето.

Тој се урна во шумска област на истокот на земјата, а причината за несреќата сè уште не е позната.

Би можело да ве интересира

Гугл, Епл и Тесла меѓу обвинетите за смртта на деца во Конго

Најмалку 30 рудари загинаа во рудник во ДР Конго

Ана Ололовска

Повеќе од 2.200 луѓе починале од ебола во Конго

Ана Ололовска

Во Конго убиени тројца членови на тимот за борба против ебола

Ана Ололовска

Незадоволни граѓани на Конго ја запалија зградата на градскиот совет

Ана Ололовска

Најмалку 23 луѓе загинаа при уривање на авион воКонго

Татјана Ташкова