САД со сочувство до ЕУ за смртта на претседателот на ЕП, Давид Сасоли

Од:

САД испраќаат длабоко сочувство до народот на Европската Унија за починувањето на Давид Сасоли, претседател на Европскиот парламент.

-Претседателот Сасоли ќе биде запаметен како силен поддржувач на партнерството меѓу САД и ЕУ, како глас за демократијата и човековите права на глобално ниво, и застапник за Европска Унија која служи на своите граѓани и е посилна поради различностите, наведува портпаролот Нед Прајс.

Нашите мисли се со неговото семејството и саканите, се вели во соопштението од Стејт департментот.

Би можело да ве интересира

Пет лица загинаа во торнадо во Ајова, десетици се повредени

Три лица загинаа во авионска несреќа во САД

(ВИДЕО) Нова драма во САД: Брод удри во мост, се излеа нафта, спасувачките служби го блокираа сообраќајот

Горан Наумовски

Волстрит порасна, но инфлацијата во САД не се намалува

САД се длабоко вознемирени од грузискиот закон за странски агенти

ВИДЕО: Девојче во САД злоставувано до смрт, таткот и маќеата ја држеле врзана во подрум

Катерина Ѓуровски