САД ќе почнат да издаваат визи „во најскоро време“, соопшти Стејт департментот

Од:

Американските амбасади и конзуларни претставништва ќе го обноват издавањето визи во најскоро време, соопшти денеска Стејт департментот, но не прецизира точно од кога.

Издавањето визи беше прекинато поради пандемијата со Ковид-19, a за обновувањето на овој процес ќе одлучува индивидуално американската амбасада и конзулат во секоја земја.

Секоја мисија ќе ги обнови нормалните конзуларни услуги во индивидуален поредок и согласно рамковната програма „Силна демократија“ за безбедно враќање на нашиот персонал во објектите на Департментот, изјави денеска за Еј-би-си претставник на Стејт департментот.

Тој додаде дека државниот орган „не може да укаже на конкретен датум кога секоја од мисиите може да ги обнови конзуларните услуги“ и посочи дека најдобро е оваа информација да се бара на веб-сајтот на конкретната амбасада или конзулат.

Откако државниот секретар Мајк Помпео во март им дозволи на повеќето вработени во американските амбасади и конзулати низ светот да се вратат дома, многу дипломатски претставништва имаат недостиг од вработени и се принудени да се снаоѓаат со повторното издавање визи во тешки услови, пишуваат американските медиуми.

Би можело да ве интересира

САД: Ќе работиме со Северна Македонија и Грција да го одржaт Договорот од Преспа

Во САД се пронајдени 200 деца кои се бараа како исчезнати

Горан Наумовски

Американските бази во Европа во состојба на готовност поради можни терористички напади

Вашингтон пост: Од почетокот на војната, САД му дадоа на Израел 6,5 милијарди долари помош

Горан Наумовски

Нова трагедијата во Флорида: Девојче почина во вжештен автомобил

(ВИДЕО) Бајден прогласи состојба на голема катастрофа во Ново Мексико