Рускиот амбасадор се враќа во Америка идната недела, најави Захарова

Од:

Рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов, кој претходно беше повикан во Москва на консултации за состојбата на руско-американските односи, ќе се врати во Вашингтон следната недела, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

dobivaj vesti na viber

-Секако, сите сакаат да ги знаат информациите за амбасадорот на Руската Федерација во САД (Анатолиј Антонов). Веруваме дека следната работна недела ќе ја помине во Вашингтон, изјави Захарова на прес-конференција.

За потсетување, рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов и американскиот амбасадор во Русија Џон Саливан се повлечени во своите матични земји во последните месеци поради зголемените тензии меѓу САД и Русија. Рускиот претседател Владимир Путин претходно соопшти дека за време на Самитот во Женева се договорил со американскиот претседател Џо Бајден да се вратат на своите работни места рускиот и американскиот амбасадор во САД односно Русија.

Би можело да ве интересира

Захарова: Идејата за испорака на нуклеарно оружје во Украина го загрозува народот на Полска

Захарова: Преговори со Украина во моментов се бесмислени

А1он

Реакција на Русија за победа на Украина на Евросонг

Катерина Павлова-Николовска

Захарова тврди дека руската и украинската страна ги продолжуваат преговорите онлајн

А1он

ВИДЕО: Русите објавија снимка – Бајден го предложил бомбардирањето на Белград

Ана Ололовска

Захарова: Украина со помош на Пентагон развивала биолошко оружје; САД: тоа е „апсурдно“

А1он