Руски авиони во близина на Јапонија

Од:

Руското Министерство за одбрана соопшти дека осум руски бомбардери со долг дострел прелетале над неутралните води во Охотското и Јапонското Море.

Пред речиси еден месец, два руски авиони Тупољев Ту-95МС презедоа слична акција токму кога јапонскиот премиер Фумио Кишида ја започна посетата на Украина.

Јапонија досега вети 5,5 милијарди долари помош за Украина, но престана да го снабдува Киев со оружје.

Би можело да ве интересира

Трагедија во Русија: 40 лица се удавија, меѓу кои и деца

Русија го нападна Киев со беспилотни летала

Русија осуди американски новинар: 16 години затвор

Русија за обидот за атентат на Трамп: САД поттикнуваат омраза кон политичките противници

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

За одбрана од Русија, на НАТО му требаат меѓу 35 и 50 бригади

Горан Наумовски