Руска новинарка објави снимка на која Германците зборуваат за Украина, во тек е истрага

Од:

Германија истражува аудио снимка објавена од руски медиуми за која тврди дека е конференциски повик на високи германски воени претставници за оружје за Украина, што предизвикува загриженост за можна шпионажа во Германија и повици до Русија за објаснување.

Портпаролот на германското Министерство за одбрана изјави дека не може да ја потврди автентичноста на снимката, но федералната воена контраразузнавачка канцеларија го истражува случајот и ќе бидат преземени сите неопходни чекори.

Маргарита Симонјан, новинарка на руската државна телевизија и водителка на Russia Today, прва ја објави аудио снимката, која беше објавена и на нејзиниот канал Телеграм.

Ројтерс ја преслуша снимката од 38 минути, но не можеше самостојно да ја потврди нејзината автентичност.

Учесниците на повикот разговараат за можна испорака на крстосувачки ракети Таурус во Киев, што канцеларот Олаф Шолц досега јавно одлучно го одбиваше.

Зборуваат и за обука на украинските војници и можни воени цели.

Шолц им рече на новинарите додека беше во Рим дека протекувањето на снимката е потенцијално „многу сериозно“.

„Затоа сега се разјаснува многу внимателно, многу интензивно и многу брзо. Исто така е неопходно“, рече тој.

Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи на социјалните мрежи изјави: „Бараме објаснување од Германија“.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска разговараше со новинарите за „лукавите планови на Бундесверот (германските вооружени сили), кои станаа очигледни поради објавувањето на оваа аудио снимка. Тоа е еклатантно саморазоткривање“, рече Лавров.

Родерих Кизеветер, пратеник во германскиот парламент, за весникот Ханделсблат изјави дека верува дека извештаите се автентични.

„Русија, се разбира, покажува колку интензивно користи шпионажа и саботажа како дел од хибридната војна. За очекување е дека се пресретнати и протечени многу повеќе за да се влијае врз одлуките, да се дискредитираат и да се манипулираат луѓето“, рече тој.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Украинците објавија снимка: Вака изгледа град кој го напаѓаат Русите

САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат

Русите ги распоредуваат моќните ракети „Кх-69“

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Американски снајперист во Украина: Мора да го запреме Путин

Тројца тинејџери уапсени во Германија под сомнение дека планирале напад

ВИДЕО: Русија жестоко нападна неколку украински градови, најтешко погоден Харков

Катерина Ѓуровски