Русија за анексијата: Ќе ги исполниме аспирациите на четирите региони

Од:

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека наскоро ќе бидат преземени мерки за исполнување на „аспирациите“ на четирите окупирани региони да станат дел од Русија.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението, министерството тврди дека гласањето во Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје „се одржало во согласност со меѓународното право“.

Проруските лидери во четирите окупирани региони на Украина каде што се одржаа „референдуми“ велат дека гласовите покажуваат дека големо мнозинство луѓе ја поддржуваат анексијата на областите и побарале од Владимир Путин да ги вклучи нивните територии во Русија.

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска

Чавушоглу: Во Украина е можно да се дојде до решение преку дипломатија

Ана Ололовска