Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Од:

Постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации, Василиј Небензја, ги советуваше западните земји да се подготват за фактот дека наскоро единствена тема на меѓународните состаноци за Украина ќе биде безусловната капитулација на режимот во Киев.

„Обидите на шефот на режимот во Киев (Владимир Зеленски) да ги промовира своите формули и да свика самити како знак на поддршка за режимот во Киев само предизвикуваат сомнежи. Наскоро единствена тема на сите меѓународни состаноци за Украина ќе биде безусловната капитулација на режимот во Киев. Ве советувам однапред да се подготвите за тоа“, рече Небензја на седницата на Советот за безбедност на ОН.

Според Небензја, новите западни пакети помош нема да придонесат за пресвртници во конфликтот во Украина.

„Пред нашите очи се случува радикален пресврт во воените операции. Ниту новиот пакет на западна воена помош, ниту новите таканаречени „фронтални напади“, ниту контранападите на режимот во Киев нема да можат да ја променат оваа тенденција. Украина денес не е ништо друго туку приватна воена компанија која се бори за Западот и со западно оружје до последниот Украинец“, рече Небензја.

Небензја, исто така, рече дека масовните напади на Русија со високопрецизно оружје врз енергетскиот комплекс на Украина се одговор на обидите на Киев да ја оштети руската нафтена и гасна инфраструктура и енергетски капацитети.

Би можело да ве интересира

ЕУ увезува руска нафта преку турските пристаништа

Ројтерс: Путин е подготвен да стави крај на војната во Украина, но има услов за тоа

Загриженост во Киев: Русија најде решение за моќното оружје на Украина

Горан Наумовски

Двајца цивили загинаа во украинскиот ракетен напад на Крим

ЕУ: Русија да ги заборави замрзнатите средства и по укинувањето на санкциите

Седум лица загинаа, а осум се повредени во пожар во московскиот регион