Русија, Кина и Иран најавија заеднички поморски вежби

Од:

Русија, Кина и Иран најавуваат заеднички поморски вежби пред крајот на март. Оваа информација со јавноста ја сподели командантот на иранската морнарица, контраадмирал Шахрам Ирани, кој ги покани и другите земји да учествуваат во овие вежби.

„Ги покануваме другите земји да учествуваат во поморските вежби на Иран, Кина и Русија, кои ќе се одржат пред крајот на март“, рече Ирани. Тој вели дека претстојната вежба на трите земји има за цел да обезбеди регионална безбедност, пренесува агенцијата Тасним.

Ова не е првпат овие три земји да одржат заеднички вежби. Во март минатата година, Русија, Кина и Иран спроведоа трилатерални вежби наречени „Поморски безбедносен појас 2023“ во Арапското Море, во близина на иранското пристаниште Чабахар.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Воздушен напад во Ирак, експлозии во база на проиранската милиција

Катерина Ѓуровски

Почина еден од пилотите на рускиот воен авион кој се урна во Ставропол

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Иранската државна телевизија IRIB ги минимизираше извештаите за израелскиот напад

Иран: Немаше ракетен напад, соборивме израелски беспилотни летала

Горан Наумовски

ABC News: Израелски проектили погодија локација во Иран

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“