Русија ја затвори постапката против борците на Вагнер кои учествуваа во бунтот

Од:

Сите три главни руски новински агенции, повикувајќи се на безбедносната служба ФСБ, велат дека кривичното дело против бунтовниците на Вагнер е затворено.

Новинската агенција Ројтерс, повикувајќи се на руското издание РИА, наведува дека случајот е отфрлен бидејќи „учесниците престанале со акции директно насочени кон извршување на кривичното дело“.

Во текот на истрагата за случајот, беше утврдено дека неговите учесници ги прекинале своите дејствија директно насочени кон извршување на кривичното дело, па случајот е затворен, соопшти на ФСБ.

„Во текот на истрагата за кривичниот случај покренат на 23 јуни од страна на истражниот оддел на ФСБ на Руската Федерација според член 279 од Кривичниот законик на Руската Федерација за фактот на вооружен бунт, беше утврдено дека на 24 јуни, учесниците престанаа со дејствија директно насочени кон извршување на кривично дело“. Имајќи ги предвид овие и други околности од значење за истрагата, истражниот орган на 27 јуни донесе решение за затворање на кривичното дело“, соопшти Службата за безбедност, пренесува РИА Новости.

Во саботата вечерта во Ростов на Дон, штабот на Јужниот воен округ беше заземен од паравоената формација Вагнер. Ова се случи на позадината на изјавите на Евгениј Пригожин за наводните ракетни и бомбашки напади на руските вооружени сили врз логорите Вагнер, кои беа демантирани и од Министерството за одбрана и од ФСБ.

Против Пригожин беше поведена кривична постапка за организирање вооружен бунт. Рускиот претседател Владимир Путин дејствијата на бунтовниците ги нарече криминална авантура, нож во грбот на Русија и предавство.

Подоцна белорускиот претседател Александар Лукашенко, во договор со Путин, разговараше со Пригожин, по што прес-службата на Лукашенка објави дека шефот на Вагнер го прифатил неговиот предлог да го запре движењето на Вагнер во Русија и да преземе дополнителни чекори за деескалација.

Прес секретарот на претседателот на Руската Федерација Дмитриј Песков изјави дека Пригожин ќе замине во Белорусија, а кривичната постапка ќе биде повлечена. Кремљ соопшти дека гаранција за тоа е зборот на претседателот на Русија.

Би можело да ве интересира

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

Предраг Петровиќ

Русија ги претстави „змејовите“-новите фрлачи на пламен

Предраг Петровиќ

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план