Русија ја затвори постапката против борците на Вагнер кои учествуваа во бунтот

Од:

Сите три главни руски новински агенции, повикувајќи се на безбедносната служба ФСБ, велат дека кривичното дело против бунтовниците на Вагнер е затворено.

Новинската агенција Ројтерс, повикувајќи се на руското издание РИА, наведува дека случајот е отфрлен бидејќи „учесниците престанале со акции директно насочени кон извршување на кривичното дело“.

Во текот на истрагата за случајот, беше утврдено дека неговите учесници ги прекинале своите дејствија директно насочени кон извршување на кривичното дело, па случајот е затворен, соопшти на ФСБ.

„Во текот на истрагата за кривичниот случај покренат на 23 јуни од страна на истражниот оддел на ФСБ на Руската Федерација според член 279 од Кривичниот законик на Руската Федерација за фактот на вооружен бунт, беше утврдено дека на 24 јуни, учесниците престанаа со дејствија директно насочени кон извршување на кривично дело“. Имајќи ги предвид овие и други околности од значење за истрагата, истражниот орган на 27 јуни донесе решение за затворање на кривичното дело“, соопшти Службата за безбедност, пренесува РИА Новости.

Во саботата вечерта во Ростов на Дон, штабот на Јужниот воен округ беше заземен од паравоената формација Вагнер. Ова се случи на позадината на изјавите на Евгениј Пригожин за наводните ракетни и бомбашки напади на руските вооружени сили врз логорите Вагнер, кои беа демантирани и од Министерството за одбрана и од ФСБ.

Против Пригожин беше поведена кривична постапка за организирање вооружен бунт. Рускиот претседател Владимир Путин дејствијата на бунтовниците ги нарече криминална авантура, нож во грбот на Русија и предавство.

Подоцна белорускиот претседател Александар Лукашенко, во договор со Путин, разговараше со Пригожин, по што прес-службата на Лукашенка објави дека шефот на Вагнер го прифатил неговиот предлог да го запре движењето на Вагнер во Русија и да преземе дополнителни чекори за деескалација.

Прес секретарот на претседателот на Руската Федерација Дмитриј Песков изјави дека Пригожин ќе замине во Белорусија, а кривичната постапка ќе биде повлечена. Кремљ соопшти дека гаранција за тоа е зборот на претседателот на Русија.

Би можело да ве интересира

Украина: Русите вчера загубија стотици војници

Украина: Досега уништивме 5.000 руски беспилотни летала

Пукна нафтовод во западна Украина, избувна голем пожар

Горан Наумовски

Медведев: Нема да застанеме додека не ги ослободиме старите руски земји

Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во Украина

Горан Наумовски

Киев: Западот мора да ни каже колку долго ќе трае поддршката