Русија го прекина протокот на нафта кон Полска

Од:

Русија го запре протокот на нафта во Полска преку нафтоводот Дружба, објави денеска Даниел Обајтек, извршен директор на полската рафинерија ПКН Орлен.

„Ефикасно ги обезбедуваме резервите. Русија го запре протокот кон Полска, за што сме подготвени. Само 10 отсто од суровата нафта доаѓа од Русија, а ние ќе ја замениме со други извори“, напиша Обајтек на Твитер. ПКН Орлен најави дека може целосно да ги снабдува своите рафинерии преку море и дека прекинот на снабдувањето нема да влијае на испораката на бензин и дизел до потрошувачите.

Од февруари, по истекот на договорот со руски Роснефт, компанијата добива нафта како дел од договорот со руски Татнефт. Гасоводот Дружба е изземен од санкциите што Европската унија ги воведе кон Русија поради нејзината инвазија на Украина.

Компанијата испорачува нафта за Полска, Германија, Унгарија, Чешка и Словачка. Беше изоставен од санкциите за да им помогне на земјите со ограничени алтернативи за снабдување со нафта. По почетокот на инвазијата на Украина и пред европското ембарго на руската нафта што пристигнува по море, Орлен престана да купува руска нафта и гориво.

Во моментов набавува енергија од Западна Африка, Медитеранот, Мексиканскиот Залив и арапските земји. Орлен има договор со Саудиска АРАМКО од 2022 година.

Би можело да ве интересира

Кина го поткопува клучниот проект на Путин, правејќи ја Москва нервозна

Германија повлекува над сто владини службеници од Русија по одлуката на Москва

Медведев: Војната може да трае со децении

Ана Ололовска

ВИДЕО: Експлозии во рускиот град Краснодар

Ана Ололовска

Лукашенко: Русија го почна трансферот на нуклеарно оружје на белоруска територија

Руски авиони над Јапонското Море, Јапонија ги подигна своите ловци

Ана Ололовска