Русија го означи Радио Слободна Европа како „непожелна организација“

Од:

Руските власти го означија американското Радио Слободна Европа (РСЕ) како „непожелна организација“.

Одлуката е донесена на 2 февруари врз основа на барањето на Генералното обвинителство на Руската Федерација, но руските медиуми дури денеска ја објавија.

Московскиот суд прогласи банкрот на бизнисот на Радио Слободна Европа во Русија минатиот март, откако компанијата одби да плати повеќекратни казни во вкупна вредност од над 1 милијарда рубљи (14 милиони долари) за прекршување на „законот за странски агенти“, пренесува РИА.

Би можело да ве интересира

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

Голема поплава на границата меѓу Русија и Казахстан, десетици илјади луѓе евакуирани

Русија се огласи за нападот на Иран на Израел

Катерина Ѓуровски

Нов воздушен напад во Луганск

А1он

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски

ВИДЕО: Голема евакуација на населението во регионите погодени од полави во Русија