Рохани: Администрацијата на Бајден да ги исправи грешките на Трамп

Од:

Претседтаелот на Иран, Хасан Рохани, по повод победата на Џо Бајден на американските претседателски избори,истакна дека „штетната политика на Трамп наишла на ѕид кај американскиот народ“.

Тој наведе дека идната американска администрација треба да ги „компензира сите грешки што ги направи Доналд Трамп“.

– Следната администрациа навистина треба да ја искористи можноста да надомести за претходните грешки. Иран сака конструктивен дијалог и односи со целиот свет, посочи Рохани.

Би можело да ве интересира

Бајден го нараче Путин „луд кучкин син“

Кучето на Бајден ги изгризало агентите на Тајната служба најмалку 24 пати

Путин: Русија би сакала Бајден да добие втор мандат на претстојните избори

Бајден: Коментарите на Трамп за НАТО се „опасни и неамерикански“

Горан Наумовски

Бајден се поогорчен од Нетанјаху, предложи решение за крај на војната во Газа

Бајден е задоволен што истрагата на специјалниот обвинител заврши без обвинение