Рекордно ниско ниво на Американци кои добиваат помош за невработеност

Од:

Помалку Американци добиваа редовни бенефиции за невработеност отколку кога било во изминатите пет децении, се нагласува во владини податоци објавени денеска за американскиот пазар на труд.

dobivaj vesti na viber

Одделот за труд соопшти дека сезонски прилагодената осигурена невработеност достигнала 1,307 милиони во неделата што заврши на 19 март, што е најниска бројка од неделата на 27 декември 1969 година, кога беше 1,304 милиони.

Бројката нагласува колку силно закрепнал пазарот на трудот откако невработеноста се искачи на нивоа што не се забележани од Големата депресија кога избувна Ковид-19 пред две години.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД издвоија 40 милиони долари за вооружување на Бугарија

А1он

Поморски маневри на Јужна Кореја и САД по серијата севернокорејски балистички проби

Ана Ололовска

САД не ја менуваат политиката на санкции кон Венецуела без конструктивни чекори од Мадуро

Ана Ололовска

Германија им приговара на САД за високите цени на гасот

Ана Ололовска

Распореден најновиот американски носач на авиони „Ју-Ес-Ес Џералд Форд“

А1он

Полска бара од САД да ја вклучат во заедничката програма за нуклеарно оружје

А1он