Рекордно ниско ниво на Американци кои добиваат помош за невработеност

Од:

Помалку Американци добиваа редовни бенефиции за невработеност отколку кога било во изминатите пет децении, се нагласува во владини податоци објавени денеска за американскиот пазар на труд.

Одделот за труд соопшти дека сезонски прилагодената осигурена невработеност достигнала 1,307 милиони во неделата што заврши на 19 март, што е најниска бројка од неделата на 27 декември 1969 година, кога беше 1,304 милиони.

Бројката нагласува колку силно закрепнал пазарот на трудот откако невработеноста се искачи на нивоа што не се забележани од Големата депресија кога избувна Ковид-19 пред две години.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Повеќе од 100 пожарникари се борат со шумскиот пожар во Јута

САД: Ќе работиме со Северна Македонија и Грција да го одржaт Договорот од Преспа

Во САД се пронајдени 200 деца кои се бараа како исчезнати

Горан Наумовски

Американските бази во Европа во состојба на готовност поради можни терористички напади

Вашингтон пост: Од почетокот на војната, САД му дадоа на Израел 6,5 милијарди долари помош

Горан Наумовски

Нова трагедијата во Флорида: Девојче почина во вжештен автомобил