Путин во Кина

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во Пекинг каде ќе се сретне со неговиот кинески колега Си Џипинг, во посета која ќе ја покаже длабоката меѓусебна доверба и партнерството без граници меѓу Кина и Русија. Путин и неговата придружба утрово слетаа на меѓународниот аеродром во Пекинг.

Рускиот претседател малку патуваше во странство откако Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг издаде налог за негово апсење во март, обвинувајќи го за незаконско депортирање деца од Украина. Путин го посети Киргистан на почетокот на месецот. Наредбата на МКС обврзува 123 земји-членки да го уапсат Путин и да го префрлат во Хаг на судење доколку влезе на нивна територија. Ниту Киргистан ниту Кина не се членови на судот формиран да суди за воени злосторства.

Си последен пат се сретна со Путин во Москва само неколку дена по издавањето на наредбата. Потоа Си го покани Путин на форумот „Појас и пат“, меѓународен форум со кој претседава кинескиот лидер. Путин ќе се сретне со Си во среда.

Пекинг ги отфрли критиките на Западот за нејзиното партнерство со Москва, иако се чинеше дека војната во Украина никогаш нема да заврши, инсистирајќи дека нивните врски не ги прекршуваат меѓународните норми и дека Кина има право да работи со која било земја што ја сака.

Путин последен пат ја посети Кина за време на Зимските олимписки игри во Пекинг во февруари 2022 година, кога Русија и Кина објавија дека нивното партнерство „нема граници“ неколку дена пред рускиот претседател да испрати десетици илјади војници во Украина.

Би можело да ве интересира

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

(ВИДЕО) Голем пожар во Кина, загинаа најмалку 15 лица, 44 се повредени

Горан Наумовски

Столтенберг: Нема индикации дека Путин е подготвен за мир

Путин: Модернизиравме 95 отсто од нуклеарните сили

(ВИДЕО) Товарен брод во Кина удри во мост, има мртви: автомобили и автобус паднаа во реката

Бајден го нараче Путин „луд кучкин син“