Путин повторно најмоќен, според „Форбс“

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин втора година по ред е прв на листата најмоќни лидери во светот, според американското списание „Форбс“.

Русија годинава го анексираше Крим, поттикна судири во Украина и потпиша со Кина договор за гасовод во вредност од неколку милијарди долари, што според „Форбс“ е најголем конструкциски проект во светот.

На второ место е американскиот претседател Барак Обама, што веќе трет пат од почетокот на својот претседателски мандат не успева да го освои епитетот најмоќен лидер во светот.

На листата од вкупно 72 кандидати, на првите пет позиции се најдоа истите лидери како и минатата година.

На трето место е кинескиот претседател Кси Џинпинг, за кого се очекува да владее во текот на деценијата во која Кина ќе ги надмине САД како најголема економија во светот.

Папата Франциско е на четврта позиција, додека на петто место е германската канцеларка Ангела Меркел.

Би можело да ве интересира

Путин: Укинувањето на ветото ќе ги уништи Обединетите нации

А1он

Путин: Се уште не сум одлучил дали да се кандидирам за нов мандат

Путин: Во тек е трка за вооружување

А1он

Путин пред новоизбраните пратеници во Думата: Мораме да ја забрзаме кампањата за вакцинација

Ана Ололовска

Путин до Ердоган: Турција е заштитена од гасната криза во Европа поради „Турски тек“

А1он

ОН: Ердоган и Путин да гарантираат мир во Идлиб

Ана Ололовска

Leave a Comment

15 − 2 =