Путин потпиша нов закон, драстични казни за тие што одбиваат да се борат

Од:

Руските војници кои одбиваат да се борат, дезертираат, не ги почитуваат наредбите или ѝ се предадат на Украина, сега би можеле да се соочат со казна затвор до 10 години.

dobivaj vesti na viber

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша новиот закон денеска, јавуваат локалните медиуми.

домовите на парламентот претходно го одбрија овој закон. Претходно, војниците кои дезертираа се соочуваа со пет години затвор.

Сепак, има многу извештаи за руски војници во Украина кои одбиваат да се борат или бегаат од земјата за да избегнат регрутирање. Со новиот закон руските власти сакаат дополнително да го казнуваат ваквото однесување.

Би можело да ве интересира

Украина отвори линија за предавање на руските војници: „Се јавуваат до 100 дневно“

Путин предложи: Нова унија со Казахстан и Узбекистан?

А1он

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска

Путин: Русија и Донбас требаше порано да се обединат

Ана Ололовска

Украина: Русија призна дека ѝ требаат пет милиони војници за да ја добијат војната

А1он

(ВИДЕО) Путин до мајките на загинатите руски војници: „Не жалам што ја почнав војната“

А1он