Путин: Не сакаме нуклеарно оружје во вселената

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва се противи на распоредување нуклеарно оружје во вселената, а неговиот министер за одбрана ги отфрли американските тврдења дека Русија планира да го стори тоа.

Неименуван извор изјави за Ројтерс минатата недела дека Вашингтон има нови информации за руските нуклеарни капацитети и дека Москва се обидува да развие оружје што може да се користи од вселената.

„Нашиот став е јасен и транспарентен: ние отсекогаш сме биле категорично против, и сè уште сме против, распоредувањето нуклеарно оружје во вселената“, рече Путин, обраќајќи му се на Сергеј Шојгу, неговиот министер за одбрана.

„Ние повикуваме не само на почитување на сите договори што постојат во оваа област, туку и постојано понудивме да ја зајакнеме оваа заедничка цел“, рече Путин, мислејќи на договорите за ограничување на нуклеарното оружје.

Путин нагласи дека вселенските активности на Русија не се разликуваат од другите земји, вклучително и САД. Американски извори минатата недела сугерираа дека Русија има нови способности во вселената, но не беа дадени дополнителни детали или објавени докази.

„Њујорк тајмс“ напиша дека Русија се обидува да развие антисателитско нуклеарно оружје. Шојгу денеска изјави дека нема такви планови.

„Прво, нема такви проекти – нуклеарно оружје во вселената. Второ, САД знаат дека тоа не постои“, му рекол тој на Путин.

Тој ја обвини Белата куќа дека се обидува да ги заплаши членовите на Конгресот да се согласат да испратат дополнителни средства во Украина, со крајна цел стратешки да ја порази Русија.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Путин ќе продолжи да маршира низ Европа, Балканот може да биде следен

Горан Наумовски

На Путин му беше врачен претседателски сертификат: ЦИК ја потврди неговата победа на изборите

Путин: Никогаш не се откажавме од мирното решавање на споровите со Украина

Путин нареди мобилизација на 150.000 војници

Путин: Обвинувањата дека Русија ќе ја нападне Европа по Украина се целосна глупост

Путин: Бескрајната река на таленти го прави народот на Русија непобедлив