Путин најави нов мировен предлог

Од:

Украина е должна да ја повлече целата своја армија од новите региони на Русија за да создаде услови за мировни преговори, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин.

Како што рече, Русија не предлага замрзнување на конфликтот, туку негово прекинување.

Друг услов, според Путин, е Киев официјално да ги отфрли сите намери за влез во НАТО – Русија смета дека неопходен услов е неутрален, неблокски и ненуклеарен статус на Украина.

Зборувајќи за конференцијата во Швајцарија, Путин рече дека дијалогот ќе се сведе на едноставни демагошки разговори со цел да се обвини Русија.

Тој додаде дека на Русија не и е грижа какви договори потпишува Владимир Зеленски, додавајќи дека има пропагандистичка компонента.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Путин направи грешка, за малку ќе предизвикаше сообраќајка

Горан Наумовски

Путин: Му благодарам на Моди за неговата посветеност за мирно решение на војната во Украина

Елитна делегација за воена обука oд Северна Кореја доаѓа во Русија

Гледаме дека во Киев се уште не се подготвени да се откажат од политиката на војна, вели Путин

Горан Наумовски

Путин: Подготвен сум да го слушнам ставот на европските партнери за прашањето за решавање на конфликти

Орбан пристигна во Москва кај Путин

Катерина Ѓуровски