Путин му подари автомобил на Ким Јонг-ун

Од:

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун добил автомобил од рускиот претседател Владимир Путин како подарок „за лична употреба“, што би можело да претставува прекршување на санкциите на ОН усвоени од Москва против Пјонгјанг. Двете земји воспоставија поблиски врски откако Ким и Путин се сретнаа во септември и ветија дека ќе промовираат размена во сите области додека нивната меѓународна изолација се продлабочува поради руската војна во Украина и развојот на нуклеарно оружје на Северна Кореја.

Автомобилот од руско производство беше предаден на соработниците на Ким на 18 февруари, објави официјалната севернокорејска новинска агенција KCNA. Сестрата на Ким „љубезно ѝ ја пренесе на руската страна благодарноста на Ким Џонг Ун до Путин, велејќи дека подарокот служи како јасна демонстрација на посебните лични односи на највисоките лидери“, објави КЦНА.

Министерството за надворешни работи на Јужна Кореја соопшти дека внимателно ја следи соработката меѓу Русија и Северна Кореја, а истовремено ги повика двете земји да ги почитуваат резолуциите на Советот за безбедност на ОН.

„Санкциите на Советот за безбедност забрануваат директно или индиректно снабдување, продажба или пренос во Северна Кореја на сите транспортни возила меѓународно категоризирани како HS код 86 до 89, без оглед на нивното потекло, вклучувајќи ги и луксузните автомобили“, изјави портпаролот на министерството, Лим Со-сук. прес-конференција.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков за руската државна новинска агенција РИА изјави дека корејскиот лидер добил автомобил Аурус. Според веб-страницата на производителот на автомобили, автомобилот е првиот голем луксузен седан во Русија. Тоа е и претседателскиот автомобил на Путин.

Се верува дека Ким е страствен ентузијаст за автомобили и има голема колекција на луксузни странски возила, за кои се верува дека биле шверцувани.

Би можело да ве интересира

Путин: Никогаш не се откажавме од мирното решавање на споровите со Украина

Ким Јонг-ун: Време е да бидеме подготвени за војна

Путин нареди мобилизација на 150.000 војници

Путин: Обвинувањата дека Русија ќе ја нападне Европа по Украина се целосна глупост

Путин: Бескрајната река на таленти го прави народот на Русија непобедлив

Обраќање на Путин: Ќе плати оној кој застана зад терористите

А1он